Formalności przy kredytach gotówkowych

Niektóre reklamy pożyczek gotówkowych wprowadzają kredytobiorców w błąd. Chodzi szczególnie o kredyty gotówkowe bez zaświadczeń, wyłącznie na dowód. Oczywiście uproszczona procedura wypłaty dodatkowych środków się zdarza, ale nie jest taka prosta, jak może się wydawać po lekturze materiałów promocyjnych instytucji finansowych. Jakie zatem faktyczne formalności warto mieć na uwadze podczas podpisywania umowy kredytowej? Oto praktyczne podsumowanie.

Uproszczone formy oceny kredytobiorcy, czy możliwe?

Banki detaliczne, a także cały sektor pozabankowy jest właściwie zdominowany konkretnymi przepisami prawnymi, bez których udzielenie pożyczki gotówkowej, czy kredytu długoterminowego jest w praktyce niemożliwe. Wysokie standardy oceny kredytobiorcy ochraniają praktycznie całą gospodarkę. Wystarczy wspomnieć o bankructwach dużych bankach w Stanach Zjednoczonych w ramach ostatniego kryzysu finansowego, aby zrozumieć, że nadzór nad udzielaniem zobowiązań jest konieczny dla stabilności praktycznie całej strefy makroekonomicznej. To jednak bardziej zaawansowane zagadnienie. Podstawa do oceny kredytobiorcy przy aktualnych standardach prawnych to złożenie oświadczenia o dochodach (zarobkach). Wskazane oświadczenie uwzględnia nazwę pracodawcy (wiarygodność pracodawcy wpływa na punktację), a także samą wysokość dochodów miesięcznych. Banki detaliczne akceptują standardowo umowy o pracę (na czas nieokreślony, umowy limitowane), umowy o dzieło i zlecenie. Po złożeniu oświadczenia o dochodach doradca kredytowy odpowiada za potwierdzenie informacji. Firmy pożyczkowe chętnie przyjmują szczegółowe wyciągi z rachunku osobistego na okres mniej więcej trzech miesięcy. Dzięki temu można bez problemu udzielić chwilówki. Zdolność kredytową monitoruje się też na podstawie formularza PIT za ostatni rok, co jest często pewnym ograniczeniem, np. po uzyskaniu awansu, czy w innych szczególnych sytuacjach.

Uproszczenie przy udzielaniu kredytów gotówkowych kosztuje

Jeżeli chodzi o kredyty bez zaświadczeń i wszystkie uproszczone formy udzielania pożyczek gotówkowych kredytobiorca musi przygotować się na znacznie wyższe koszty, które wynikają z przechodzenia ryzyka. Obsługa takiego klienta, który chce pozyskać pieniądze bardzo szybko, bez zaświadczeń jest po prostu mocno niepewna. Umowne kredyty bez zaświadczeń otrzymasz na stosunkowo niskie kwoty. To mniej więcej kilka tysięcy złotych. Przy dobrej zdolności kredytowej kilkanaście tysięcy złotych. Limity szczególnie nakładają firmy pożyczkowe. Z drugiej strony współpraca z instytucjami pozabankowymi jest opłacalna, jeżeli często korzystasz z drobnych chwilówek. Limit po spłacie jednej pożyczki gotówkowej zostaje bowiem powiększony. Dochodzą do tego preferencyjne warunki współpracy, czy dodatkowe promocje dedykowane lojalnym klientom. Niektóre firmy pożyczkowe specjalizują się w obsłudze niewielkich kwot pożyczek gotówkowych, co pozwala na praktycznie automatyczną akceptację wniosku, nawet bez potwierdzania danych od pracodawcy.

Czasami lepiej poczekać i dokładnie przeanalizować zdolność kredytową

Kredyt bez zaświadczeń to raczej nazwa umowna dla pożyczek udzielanych na uproszczonych procedurach weryfikacji kredytobiorcy, co faktycznie zdarza się coraz rzadziej i kosztuje często krocie. Jeżeli możesz poczekać na pieniądze to lepiej zapewnić sobie współpracę z instytucją, która dokładnie weryfikuje zdolność kredytową. To pociągnie za sobą nieco niższe koszty i da pewność, że podpisujesz racjonalną umowę. Co myślisz o kredytach bez zaświadczeń i czy zdarza ci się z nich korzystać?

Back to top